chinook هم مدافعان حرم شهدای مدافع حرم همسر مدافع حرم

chinook هم: مدافعان حرم شهدای مدافع حرم همسر مدافع حرم همسر شهید مدافع حرم

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ارز مسافرتی از بین بردن شد

با تصمیم تازه بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی از بین بردن شد. از این بعد مسافران باید تمامی ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آز

ارز مسافرتی از بین بردن شد

ارز مسافرتی از بین بردن شد

عبارات مهم : بازار

با تصمیم تازه بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی از بین بردن شد. از این بعد مسافران باید تمامی ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد و البته بانک ها تامین کنند.

به گزارش ایسنا، در مجموع مقررات ارزی بانک مرکزی، چند بخش توانایی دریافت ارز با قیمت دولتی را دارند. از جمله دانشجویان، واردات و صادرات، درمان و همچنین مسافران. بر این اساس مسافران می توانستند یک بار در سال چه از طریق زمینی، هوایی، ریلی و دریایی به میزان ۳۰۰ دلار با قیمت مبادله ای ارز از مرکز مبادلات ارزی تهیه کنند، ولی با اصلاحی که در مقررات ارزی انجام شده، پرداخت ارز مبادله ای به مسافران ملغی شده است است.

ارز مسافرتی از بین بردن شد

ظاهرا این اقدام بانک مرکزی بر اساس دو علت مهم اتفاق افتاده هست. اول اینکه ارزهای مسافرتی را معمولا افرادی دریافت می کردند که جهت سفرهای خارجی و یا زیارتی استفاده کرده که در این حالت یک امتیاز نسبت به سایرین بود، یعنی جزو ارزهای مهم محسوب نمی شد. آن هم در شرایطی که مسافران خارجی عمدتا توانایی تامین ارز مورد نیاز را نیز دارا بوده و نیاز چندانی به دریافت ارز مبادله ای نداشته اند.

این در شرایطی است که با از بین بردن ارز مسافرتی نیز تفاوت قیمت خاصی جهت دریافت کنندگان اتفاق نمی افتد. هر چند که در حال حاضر بین قیمت حدود ۳۸۷۰ تومان بازار و ۳۳۳۰ تومان مرکز مبادلات ارزی حدود ۵۴۰ تومان اختلاف قیمت وجود دارد، ولی جهت خرید ۳۰۰ دلار حدود ۱۶۰ هزار تومان هزینه در ازای خرید ارز آزاد به جای مبادله ای ایجاد می شود که جهت مسافران خارجی قابل توجه نیست.

با تصمیم تازه بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی از بین بردن شد. از این بعد مسافران باید تمامی ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آز

از سوی دیگر با توجه به اینکه از چندی پیش تخصیص داده شده است ارز مبادله ای به بعضی کالاها از بین بردن شده است بود، کنار گذاشتن ارزهای مسافرتی نیز خود گامی دیگر در جهت سیاست یکسان سازی قیمت ارز به شمار می رود. آیا که بعد از تک نرخی شدن ارز به طور کلی مرکز مبادلات ارزی نیز به کار تخصیص داده شده است ارز مبادله ای آخر خواهد داد و تمامی ارزها با یک قیمت در بازار آزاد توزیع می شود.

با از بین بردن ارز مسافرتی مسافران می توانند ارز مورد نیاز خود را در کنار صرافی ها از بانک ها که در سال گذشته مجوز خرید و فروش ارز را دریافت کرده بودند، تهیه کنند که با قیمت آزاد انجام می شود.

در حالی این دستور از بیستم شهریورماه مورد نیاز الاجراست که تامین ارز جهت زائران اربعین به طور استثنا جهت امسال نیز انجام خواهد شد. بر این اساس ارز مسافرتی به میزان حداکثر ۲۰۰ دلار آمریکا به قیمت مبادله ای با ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و بلیط مسافرت جهت زائران اربعین از طریق بانک های ملی ایران، ملت و سامان تامین خواهد شد.

ارز مسافرتی از بین بردن شد

واژه های کلیدی: بازار | دریافت | مسافران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog